44 Student athletes and one coach named to Pottstown Mercury’s All-Area Teams

Boyertown+Area+Senior+Highs+Field+Hockey+Team+Along+with+Coach+Alicia+Terizzi%2C+who+was+named+Coach+of+the+Year+for+Field+Hockey.+

Boyertown Athletics Twitter

Boyertown Area Senior High’s Field Hockey Team Along with Coach Alicia Terizzi, who was named Coach of the Year for Field Hockey.

Each year, the Pottstown Mercury compiles a list of athletes in the are that have performed the best and they set them up on teams based on their performance in the past season. They break the team into the first team, second team, and honorable mentions.  This “All-Area” team is students from the Berks and Montgomery County area and this year, Boyertown had 44 student athletes and one coached named to the 2021 All-Area Teams.

The sports and athletes named are as follows:

Boys Cross Country

Cameron Kratz – Second Team

Aiden Voth – Honorable Mention

Cole Peifer – Honorable Mention

James Desanto – Honorable Mention

Nathaniel Ansu – Honorable Mention

Girls Cross Country

Alyssa Albanese – Honorable Mention

Ava Gaisbaur – Honorable Mention

Gabriela Martin – Honorable Mention

Grace Major – Honorable Mention

Jamie Kelly – Honorable Mention

Tamara Engler – Honorable Mention

Field Hockey

Alicia Terizzi – Coach of the Year

Katelyn Dulin – Player of the Year

Lauren Eves – First Team

Remi Lloyd – Second Team

Alyx Morgan – Honorable Mention

Jasmine Fink – Honorable Mention

Sarah Yoder – Honorable Mention

Football

Kyle Pry – Second Team

Leo Egbe – Second Team

Luke Ordway – Second Team

Roman Marinello – Honorable Mention

Boys Golf

Chase Dillman – Honorable Mention

Josh Bardsley – Honorable Mention

Michael Fenton – Honorable Mention

Peyton Moyer – Honorable Mention

Girls Golf

Larissa Sotingco – Honorable Mention

Boys Soccer

Boys Soccer Player Beckett Wenger who was named the Player of the Year.

Beckett Wenger – Player of the Year

Justin Patten – First Team

Luke Moser – Second Team

Nick Rothenberger – Second Team

Macade Knoblauch – Honorable Mention

Matt Selders – Honorable Mention

Ryan Goffice – Honorable Mention

Girls Soccer

Emma Beidler – Second Team

Alina Friz – Honorable Mention

Madison Springman – Honorable Mention

Sam Devlin – Honorable Mention

Girls Tennis

Kara Bussinger – Second Team

Volleyball

Adrianna Derstine – Player of the Year

Grace Rinehimer – First Team

Carly Little – Second Team

Allison Pioli – Honorable Mention

Chloe Wolfe – Honorable Mention

Emma Smith – Honorable Mention

0 0 votes
Article Rating