TSA Chapter Wins Service Awards at State Conference
The Technology Student Association (TSA) attended the annual TSA State Conference in Seven Springs, PA, and was awarded the Inspiration Award for the 2nd time in three years, according to Advisor Mr. Joshua Pennington. The award goes to the best overall chapter for community service, fundraising, involvement inside and outside of school, and achievement in our conference events.
The group also was awarded the “Spirit of Service” Award from the American Cancer Society for donating a new National TSA record of $11,000 to cancer research, which is the most money donated in the history of the TSA Organization.
Boyertown also had the most Top 10 award finishers of any school attending the state competition. The winners included:
201 3D Animation
2nd – Hamrick Asher, Cuthill Brody, Johri Divyesh, Famous Joshua
Board Game Design
2nd – Cuthill Brody, Young Evan, Famous Joshua, Kalbach Payton, O’Connor Tara, Schott Elliot.
Chapter Team
Place 4 – Reigner Abigail, Hamrick Asher, Cuthill Brody, Angus Chris, Famous Joshua, Bellino Trevor.
Children’s Stories
Place 1 – Eickhoff April, Clarkson Elizabeth, Hauser Emma, Witherington Garrett, Wenhold Paige, O’Connor Tara
Coding
1st – Soda Marcantonio, Rohrbach Thomas
209 Computer-Aided Design – Architecture
9th – Frisco David
Computer-Aided Design – Engineering
2nd – Witherington Garrett, 6th – DeMenno Grace
Computer Integrated Manufacturing (CIM)
1st – Angus Chris, Witherington Garrett, DeMenno Grace, Houser Jesse, Michener Nathan, Hagmann Tyler
Digital Video Production
10th – Reigner Abigail, Berryman Hunter, Poe Katelyn, Barnes Nathan, Goslin Reid
Dragster Design
6th – Frisco David, 7th – Witherington Garrett
Engineering Design
4th – Cuthill Brody, Angus Chris, Johri Divyesh, Clarkson Elizabeth, Witherington Garrett, O’Connor Tara
7th – Howald Annie, Young Evan, Black John, Woodring Jordan, LeVan Lochlan
8th – Eickhoff April, DeMenno Grace, Houser Jesse, Michener Nathan, Rohrbach Thomas, Hagmann Tyler
Essays on Technology National Max 3/s
1st – Goggin Caitlin, 5th – Howald Annie, 10th – Patel Kreena
Fashion Design and Technology
4th – Goggin Caitlin, Berryman Hunter, Barnes Nathan, Goslin Reid
9th – Hyland Jessica, Hyland Natalie, Kalbach Payton, Charitos Theano
Forensic Science
8th – Houser Jesse, Patel Kreena
Promotional Design
7th – O’Connor Tara
Scientific Visualization (SciVis)
5th – Reigner Abigail, Berryman Hunter, Poe Katelyn, Barnes Nathan, Goslin Reid
Software Development
3rd – Hamrick Asher, Johri Divyesh, Famous Joshua, Soda Marcantonio, Rohrbach Thomas, Hagmann Tyler
9 th – Eslava Danielle, Morrell Lianne, Zaleski Natalie, Gilmore Scout
Technology Bowl
1st – Klass Derek, Soda Marcantonio, Bellino Trevor
Webmaster National Max 1
3rd – Reigner Abigail, Hamrick Asher, Johri Divyesh, Famous Joshua, Poe Katelyn, 5th – Young Evan, Woodring Jordan, LeVan Lochlan, Scout Gilmore
Electronic Research & Exp
2nd – Klass Derek, Soda Marcantonio, Johannsen Olivia, Bellino Trevor, 5th – Angus Chris, Johri Divyesh, Berryman Hunter, Barnes Nathan, Rohrbach Thomas, Hagmann Tyler
PA – Logo Design
1 st – Johannsen Olivia, 5th – Wenhold Paige
PA – Materials Process National, 2nd – Reigner Abigail
R/C Off-Road Racing
5th – Bauer Anthony, Burisky Joseph, Roma Wesley
PA – Safety Illustration, 9th – O’Connor Tara
Chapter Team – Written
4th – Famous Joshua, 10th – Cuthill Brody